Szkoła Hatha Jogi, którą Wam proponuję, to joga, która służy Twojemu zdrowiu fizycznemu, psychicznemu i duchowemu, to joga, która jest dla każdego, wystarczy, że zrobisz ten jeden najtrudniejszy krok i zaczniesz zmieniać życie na lepsze.

„Hatha Joga, praktyka wyzwalająca od cierpienia i będąca podporą wszelkich form jogi, objawiona przez Siwę”. Joga jest częścią hinduskiej filozofii, której celem jest poznanie natury Jaźni, joga pokazuje nam środki do osiągnięcia tego celu jest więc transformacją nie tylko ciała ale i umysłu.

Hatha Joga w niektórych szkoła jogi jest uznawana za odrębny styl jogi, jako ten powolny, podstawowy, skupiający się na wykonywaniu fizycznych pozycji. Nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ w tym stylu, który był podstawą do innych form jogi, zawarte są właściwie wszystkie formy jogi. Ważnym elementem jest prawidłowe wykonywanie asan (pozycji), tak, aby służyły one zdrowiu łączenie i płynne przechodzenie w sekwencjach oraz synchronizacja z oddechem, przypomina Vinyasę, szybsze i mocniejsze sekwencje powitań słońca może być niezłą formą Ashtangi. Nie skupiam się na nazywaniu i klasyfikowaniu, dla mnie hatha joga ma być dla Ciebie, ma w cudowny sposób rozluźnić twoje ciało, uspokoić umysł, zrelaksować i uwolnić od stresu, ma zapanować nad emocjami i nad oddechem.

Oddech w jodze jest bardzo ważną kwestią ponieważ oddech jest porównywany do energii życiowej, Prana Jama, to w tłumaczeniu zasady, reguły posługiwania się energią życiową. Świadome oddychanie wpływa korzystnie na spowolnienie umysłu, rozluźnia mięśnie, pozwala się uwolnić od napięcia i stresu, to wchodzenie w głąb siebie, wstęp do medytacji. Uczymy się świadomego oddychania i łączenia go z asanami, uczymy się technik rozluźniania mięśni przeponowych, co pozwala nam pogłębić oddech i wpływa korzystnie na bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym.

Asany to pozycje ciała, które w sanskrycie są opisane jako nieruchome i wygodne dlatego tak dużą wagę przywiązuję do tego, aby wykonywać i wchodzić w asany w sposób powolny, w swoim zakresie, nie obciążając i nie szarpiąc swojego ciała (to usłyszycie na wszystkich moich zajęciach), w asanie masz poczuć oprócz rozciągania, rozluźnienie, w asanie masz oddychać i cieszyć się tą pozycją. To bardzo ważne, bo jedną z najważniejszych zasad w jodze to, zasada którą już Hipokrates wyznawał i uczył swoich podopiecznych medyków „Primum non nocere”, po pierwsze nie szkodzić, w tym również sobie. Błędy lub wykonywanie asan w sposób nieprawidłowy albo obciążający ciało, chcący jednie zaspokoić nasze „EGO”, bo jest moda na jogę i jedynym celem jest pokazanie znajomym w mediach społecznościowych fajnej fotki z zajęć, zupełnie odstaje od prawdziwej natury jogi i nie służy kształtowaniu prawidłowej postawy, nie służy twojemu zdrowiu. W jodze Ego wyciszamy, w jodze potrzebna jest pokora i spokój, w jodze ważne jest czucie i akceptacja własnego ciała razem z jego niedoskonałościami i ograniczeniami. Pamiętaj jednak, że w każdym wieku jeżeli zaczniesz praktykować jogę, możesz zwiększyć zakres ruchów, poprawić zdrowie. Z jogą jest tak, że jak zrozumiesz jej prawdziwe oblicze i założenia, będziesz dążyć do lepszego i pełniejszego życia, zdrowszego odżywiania, dobroci serca i spokojnej głowy.

„Mój umysł odpoczywa, moje serce jest czyste, moje ciało jest zrelaksowane”, taką karteczkę włożyła mi Pani od której kupiłam piękną makramę, czyż nie jest to opis stanu, w którym jesteś praktykując jogę?

Proponuję Ci zajęcia w małych, kameralnych grupach, gdzie nie musisz martwić się, że nie masz pojęcia o jodze, lub masz problem ze swoim wyglądem, boisz się dołączyć do dużych grup, generalnie uwielbiam osoby początkujące, bo dobrze rozumiem ten stan niepewności, wątpliwości, wstydu przy młodych, rozciągniętych dziewczynach. Dlatego chcę stworzyć taka przestrzeń, abyś czuł/ czuła się komfortowo i zaopiekowana. Może pomoże Ci moja historia, gdzie w wieku 45 lat rozpoczęłam studia na Akademii Wychowania Fizycznego i zostałam nauczycielem jogi, mając o jodze bardzo ograniczone pojęcie, a z czasem  stałą się ona nie tylko moją miłością, co stylem życia.

Namaste